BIOS Nasıl Girilir? BIOS girmek için yöntemler nelerdir?

Merhaba Arkadaşlar,

Bazı bilgisayarlarda BIOS ekranınızda Fast Boot özelliği açıksa veya Monster, HP OMEN gibi bir oyun canavarı dizüstü PC’niz var ise veya bir problem ile karşılaşmanız durumunda bazen ne yaparsanız yapın BIOS ekranına giremezsiniz.

Yöntem 1: Bilgisayar başlangıcında klavyeden bir tuşa basarak…

Normalde BIOS ekranına girmek için bilgisayar yeniden başlatıldığında masaüstü bilgisayarlarda “Del” veya “Delete”, dizüstü bilgisayarlarda “F2” tuşuna basarak BIOS ekranına gireriz. Bazı başlangıç ekranlarında Anakartımızın tanıtım ekranı görülebilir ve bu ekranın alt kısmında BIOS girmek için basacağımız tuş yazmaktadır. Aynı şekil anakart reklamı devredışı olan bir bilgisayarda başlangıç ekranı siyah üzerine beyaz yazılar yani tıpkı cmd(command prompt) ekranı gibi görülebilir. Yine bu ekranda da alt kısımda BIOS giriş tuşu yazmaktadır. (Resim: BIOS Giriş tuşu bilgisi)

BIOS Giriş tuşu bilgisi

Yöntem 2: Widnowstan bios’a giriş

Peki oldu da herhangi bir sorundan dolayı BIOS ekranına bir türlü ulaşamadık… Fakat windowsumuz da açılıyor. Bilgisayarımızı “Shift” yani üst kullanım tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat’a tıklamamız gerekir.

Shift(Üst Kullanım) Tuş yerleri
Bilgisayarı Yeniden Başlat(Reset)

“Lütfen bekleyin” yazısını görene kadar shift tuşuna eliniz basılı kalsın sonrasında çekebilirsiniz. Şimdi karşımıza Bir seçenek belirleyin ekranı geldi diğer bir deyiş ile kurtarma seçenekleri de diyebiliriz. Buradan “Sorun Gider” ve sonrasında “Gelişmiş Seçenekler” seçin…

Gelişmiş Seçenekler
Kurtarma Seçenekleri

“Ardından UEFI Donanım Yazılımı” seçeneğini seçin…

Şimdi bilgisayarınız bir yeniden başlatma isteyecek. “Yeniden başlat” seçeneğini seçin…

UEFI Donanım Yazılım Ayarı

Şimdi tek yapmamız gereken beklemek. Karşımıza BIOS ekranı gelecektir.

Önemli Not: Bu yöntemin çalışması için UEFI Bios kullanmanız ve buna ek olarak İşletim sisteminiz Windows 8 veya üzeri bir işletim sistemi olması gerekir. Windows 7 ve öncesi yani Legacy sistemlerde çalışmayacaktır. İhitiyacınız da yoktur. 1. Yöntem ile rahatlıkla BIOS girebilirsiniz. Fast Boot özelliği yani hızlı başlangıç özelliği UEFI sistem ile birlikte gelmiştir.

Yöntem 3: Windows açılmıyor ise kurtarma seçenekleri ile BIOS girişi

Evet hadi çaresizlik neymiş öğrenelim. Wİndows açılmıyor başlangıçta da Delete, del veya F2 tuşları işe yaramıyor. Ne yapacağız bu BIOS a girmek için? bilgisayar açılırken kasa üzerindeki kapat düğmesine basılı tutarak Bilgisayarı kaparız. Sonra yeniden açarız. Bilgisayarımız açılmaya cebelleşirken kurtarma ekranı gelmiyor ise aynı işlemi tekrar yaparız. Kurtarma seçenekleri ekranı geldiğinde işlem 2. yöntem ile aynı adımlar ile devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir