Bulut(Cloud) Bilişim Teknolojisi

Bulut teknolojisi, dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantısı gerçekleştirmektir.

Bulut teknolojisinin olmadığı zamanlarda, web sunucusu tek bir bilgisayar gibiydi. Dakikada 1000 sayfa sunabilen bir sunucumuz olduğunu düşünelim. Örneğin, sitemiz çok popüler oldu ve dakikada 2000 sayfa görüntülenmeye başlandı. Sitemizin popülerliği arttıkça sunucunun sitemize bağlanan insanlara verdiği cevap süresi düşecektir ve bundan dolayı sitemize giriş yapan kişiler bu durumdan rahatsız olacak ve site ilgi kaybedecektir. Yoğunluğun artması bekleme süresini arttırdığı gibi, yanıt süresini uzatacaktır.

Sistemimizi bulut teknolojisine aktarırsak, bir servis sağlayıcısından güç sağlanır ve birbirinin işini paylaşan binlerce bilgisayar birlikte çalışır. Bu sunucular, binlerce site tarafından paylaşılmaktadır, sunucuyu paylaşan sitelerden kimisi çok popüler kimisi hiç de popüler olmayabilir hatta yeni kurulmuş da olabilir. Fakat hepsi aynı bulut ağını paylaşır. Sitenin popülerliği arttığı zaman, bulut sistemi size daha çok kaynak verecektir.

Bulut sistemleri şirketler, okullar vb. büyük kuruluşlar tarafından kurulur ve paylaşılır. Bulut teknolojisi kullanmak, kişisel bilgisayarların yükünü azaltır ve çeşitli sayıda uygulama, bulut sunucusu tarafından sağlanır. Genellikle, kullanıcılar uygulamaları bilgisayarını indirmek ve yüklemek istemezler. Tüm işlemler ve depolamalar, bulut sistemi tarafından sağlanır.

Eskiden uygulamalar bilgisayara kurulmadan kullanılamıyordu… Kullanıcılar bilgisayarlarına yükledikleri uygulama için lisansa ihtiyaç duyuyorlardı. LAN’ların gelişmesiyle,sunucu-istemci teknolojisi doğdu. Bu teknoloji ile aynı ağdaki kişiler için çoklu lisans alımı gerçekleştirildi.

Bulut teknolojisi, klasik istemci-sunucu sistemlerinden sağladığı uygulamalardan daha farklıdır. Merkezileştirme, bulut sistemi servis sağlayıcılarına, tarayıcı tabanlı kullanıcı uygulamaları üzerinde tam kontrol sağlar.

Herhangi bir bilgisayar ya da webe bağlanan cihaz, internete aynı bilgisayar gücü ile bağlanır, bulut üzerindeki dosyalar ortak kullanılır. Kullanıcılar bilgilerini burada saklayabilir ve bu bilgilere erişimi sağlayabilir. Veri merkezde saklandığı için, ekstra bir depolama cihazına ihityaç duyulmaz. Masaüstü uygulamaları e-mail sunucusu sistemlerine bağlanırlar, buradan da bulut uygulamasına bağlanabilirler.

Tüketiciler, bulut teknolojilerini yoğun veri işlemlerinde kullanmaktadır. Böylece sistemin yükü hafiflemektedir. Bulut teknolojileri, bazı analistler tarafından teknolojik devrim olarak düşünülmektedir.Peki Nasıl Çalışır Bu Bulut(Cloud) Bilişim Teknolojisi?

Bulut bilişim sistemi kullanıcısı internete bağlanabilen bilgisayara ya da akıllı bir cihaza ihtiyaç duyar. Kullanıcı bulut sistemini giriş yaparak sistemde işlem gerçekleştirir. Bulut sistemi, web protokollerini kullanarak, kullanıcı-sunucu temelli çalışır. Bulut teknolojisi, sunucu tabanlı bir uygulama sağlar, tüm kullanıcılar bu uygulamalara erişir ve çıktı sunucu tarafında gözükür. Örneğin, kullanıcı kelime işlemcisi çalıştırmak isterse, bulut sistemi uygun bir uygulama belirler, kullanıcı sistemi için ayrılmış bellek alanında, uygulamayı kullanıcı sistemindeki web tarayıcısında görünür yapar. Bütün yapılan işlemler ve değişimler sunucu tarafından kayıt edilir ve toplam sonuç oluşturur. Toplam sonuç, yaratılan ve değişikliğe uğrayan dosyaları barındırır.

Teknik olarak tanımlarsak…

Bulut teknolojisi için, NIST(National Institue Of Standarts and Technology) tarafından kısa ve spesifik bir tanım yapılmıştır:

Bulut teknolojisi, düzenlenebilir veri kaynakları havuzundan oluşan, ağlara erişimi sağlayan ve çok düşük performansla  yayınlanabilen ve karşılanabilen uygun bir modeldir.

Bulut teknolojisi, son kullanıcının fiziksel alanını ve konfigürasyonuna gerek duymadan, hesaplama, yazılım, veri erişimi ve depolama cihazları sağlar. Elektrik şebekesine paralel olarak tasarlanır, böylece hangi cihazın ne kadar harcama yapıp yapmadığı ile ilgilenmez.

Bulut teknolojisi, IT servisleri için yeni bir iletim modelidir. Tüketim ve dinamik olarak ölçülendirilebilme ve sanal kaynak desteği sağlar.

Bulut teknolojisi, iş yazılımı ve verisi sunucular üzerinde olduğu sürece, web tarayıcısı ile erişilebilen taşıma uygulamaları sağlar. Bazı durumlarda, yasal uygulamalar da ekran paylaşımı teknolojisi ile iletilir.

Birçok bulut teknolojisi altyapısı, servisleri içerir ve paylaşılan veri merkezlerinden işlem gerçekleştirilir.

Bulut(Cloud) Bilişim Dezavantajları(Riskleri) Nelerdir?

Bilgi Güvenliği ve kullanıcı gizliliği: Bulut teknolojisi servisi kullanarak veri saklanması, kullanıcının verilerini riske atmaktadır. Kullanıcının kişisel bilgisinin güvenliği, başka bir konumda yer alan sağlayıcı tarafından sağlanır. Bu durumda, farklı konumdaki kişiler, farklı kişiler hakkında market bilgisi(Ben bu adama ne pazarlarım?) elde edebilir.

Uluslararası,politik ve ekonomik sorunlar: Kullanıcı verilerinin bir kısmı public(açık paylaşmış) bir kısmı private(Özel paylaşımsız) olarak tutulmaktadır. Bu bilgiler çeşitli ülkelerde yer almaktadır. Fakat bu bilgilerin saklandıkları yerler sadece çok zengin ülkelerde yer almaktadır. Bu durumda, 1)Fakir ve zengin ülkeler arasındaki dijital bölünmeyi arttıracaktır. 2)Bilgi tabanlı ekonomi için stratejik soyut bir faktördür.

Servisin Devamlılığı: Veri yönetimini ve işlemesini, harici bir servise yetkilendirilebilir fakat bu servisler çalışmadığında kullanıcılar için oldukça kısıtlıdır. Büyük bir ağ üzerinde paylaşım gerçekleştirildiği için, zararlı bir yapıdan birçok kullanıcı etkilenir. Çok hızlı bir internet sağlamasıyla beraber, herhangi bir yerde kesinti olsa bile, parelel kullanım sağladığından, işinize devam edebilirsiniz. Son kullanıcıya özel bakacak olursak kısacası internet yoksa bulut yok demektir.

Bulut sağlayıcısını seçerken veya değiştirirken gerçekleşen veri problemleri: Servis sağlayıcıları arasında nasıl bir geçiş sağlanacağı tam olarak bilinememektedir. İflas etmiş veya bir şahsa ait olan bulut servisi veren şirket kapandı veya sahibi öldü yada canı sıkıldı artık ilgilenmiyor işleri ile böyle bir servis sağlayıcısı kullanıcılar için büyük bir sorun çıkartacaktır.

Bulut(Cloud) Bilişim Teknolojisi Katmanları

Sağlayıcı: Bulut servisini yöneten ve işleten şirket.

İstemci: Uygulama transferi için bilgisayar donanımlarını, yazılımlarını içerir.

Uygulama:  Bulut uygulama servisleri internet üzerinden çalışır, kullanıcının bilgisayarının üzerine indirme ve kurma işlemine gerek duymaz ve kolayca destek sağlar. SaaS(Software As A Service) ve bulut teknolojisi değişilebilir olarak kullanılmaktadır. Fakat iki farklı özelliğe sahiptir. 1)Ağ tabanlı erişim, yönetim ve ticaret yazılımı. 2)Her bir müşterinin sitesinin yönetimi merkezi konumlardan gerçekleşmektedir.

Bulut(Cloud) Geliştirme Modeli

Genel Bulut: Genel bulut ve harici bulut, genel akış sisteminde tanımlamayı sağlar, kaynaklar dinamik olarak gösterilir.

Ortak Bulut: Bulut tekonolojisinden yararlanmak için birçok şirket benzer işlemlerinin aynı bulut üzerinden gerçekleştirir. Maliyet daha az olacaktır.

Hibrit Bulut ve Hibrit IT Aktarımı: IT departmanlarının en temel sorumluluğu,işletmelere servis sağlamaktır. Bulut teknolojisinin yayılması ile, IT departmanları servisleri, geleneksel,in-house  vb. metotları ile transfer eder. Hibrit depolama bulutu,genel ve gizli depolama bulutlarının toplamıdır. Hibrit depolama bulutu genellikle,arşivleme ve yedekleme için kullanılır ve yerel datanın değiştirilmesine izin verir.

Birleştirilmiş Bulut: İki bulutun bir araya gelmesiyle oluşur. Birleştirilmiş bulut çevresi, çok sayıda harici ve dahili sağlayıcı içerir.

Gizli Bulut: Bazı sistemler kendi bilgilerini gizlemek için kullanır. Şirketlerin kendi sunucusu gibi davranmasını sağlar. Genelde şirketler kendi gizli bulutlarını ayrı kurarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir