Sanallaştırma(Virtualization) Etkinleştirme (Açma kapama) Bios

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarınızda Bluestack, NoxPlayer ve benzeri bir emulatör yani sanal makine kullanıyorsanız veya Hyper-V, VMware, Oracle VM VirtualBox gibi bir sanal makine kuracaksanız… Bilgisayarınızın BIOS’una girip kesinlikle kontrol etmeniz gereken bir ayar vardır. İşlemci(CPU)niz sanallaştırma destekliyor ise ki 2006 yılı ve sonrası üretilen işlemcilerin büyük bir çoğunluğu desteklemektedir ve bu ayar kesinlikle mevcuttur. Bilgisayarınız da sanal makine kullanacaksanız önce Virtualization(Sanallaştırma) Teknolojisini > Enabled yapmanız yani etkinleştirmeniz gerekir ki kurduğunuz sanal makine düzgün çalışsın. Şimdiden söyleyim sanal makineler sanallaştırma teknolojisini etkin veya diğer bir değiş ile açık tutmanın hiç bir zararı yoktur. Bir sanal PC oluşturup kendi pc nizin donanımını paylaşmak için etkinleştirilir. Bu etkinleştirme yapılmadan bilgisayarınız donanımını paylaşmayı kabul etmeyecektir… Bu yüzden de kurduğunuz sanal bilgisayarlar veya emulatörler düzgün çalışmayacaktır.

Peki nasıl etkinleştirebilirim veya açabilirim bu Sanallaştırma (Virtualization) Teknolojisini? sizin için resimli olarak anlattım..

Şimdi bilgisayarınızın BIOS ekranını görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz “Del” veya “Delete” dizüstü bir laptop bilgisayara sahipseniz “F2” tuşları ile BIOS ekranına girebilirsiniz. Şimdi sizlere bir kaç farklı Anakart(MotherBoard) markası ile BIOS ekranından Sanallaştırma(Virtualization) teknolojisi hem eski nesil hem yeni nesilde nasıl etkinleştirilir anlatacağım.

Eski Nesil BIOS’larda(Fare Kullanamadığımız) sanallaştırma etkinleştirmek için… Resimli Anlatım

Yeni Nesil BIOS’larda(Fare kullanabildiğimiz) sanallaştırma etkinleştirmek için… Resimli Anlatım

Gigabyte GA-990FXA-UD3 Anakart (Fare kullanılmayan Eski BIOS) Virtualization(Sanalaştırma) Etkinleştirme

Resim 1 – Bilgisayar Açılış Ekranı

BIOS ekranı görüldükten sonra yön tuşları ile “Advanced BIOS Features”(Gelişmiş BIOS Özellikleri) seçilir ve “Enter” ile giriş yapılır. (Resim 2)

Resim 2 – BIOS Ekranı Gigabyte GA-990FXA-UD3

Burada Virtualization(Sanallaştırma) Disabled ise Enabled yapıyoruz (Resim3-4) ve ESC tuşu ile bir üst menüye dönüyoruz.

Resim 3 – Gelişmiş ayarlar Gigabyte GA-990FXA-UD3
Resim 4 – Sanallaştırma Açık

Şimdi geldi sıra yaptığımız işlemleri kaydetmeye (Resim 5) Save and Exit Setup seçilerek veya F10 tuşu ile yaptığımız işlemleri kaydet diyoruz.

Resim 5 – BIOS Ayarları kaydet ve yeniden başlat

Bize yaptığımız işlemlerin kalıcı olması için “Kaydetmek” ve BIOS’tan çıkmak istediğimize onay vermemizi istiyor.(Resim 6) Onay vermek için klavyemizden “Y” veya “y” harfine basıp “Enter” ile onay veriyoruz.

Resim 6 – kaydet ve Yeniden Başlat Onay

Şimdi bilgisayarımız sanallaştırma(virtualization) teknolojisi açık bir şekilde yeniden başlatılıyor. Artık hiç bir sanal makine ortamında sorun yaşamayacaksınız. Bilgisayar içinde bilgisayar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Asus Anakart (Fare kullanılan Yeni Nesil BIOS) Virtualization(Sanalaştırma) Etkinleştirme

Masaüstü Bilgisayar(PC)larda “Delete”, “del”, “F2”, Dizüstü Bilgisayarlarda “F2” tuşu ile BIOS umuza giriyoruz. Eh yeni BIOS ekranımızda faremiz etkin olduğuna göre kullanalım… Sağ altta “Advanced Mode” yani gelişmiş moda tıklayalım veya klavyeden “F7” kısayol tuşuna basabiliriz… (Resim 1 – Asus (Yeni Nesil BIOS) )

Resim 1 – Asus (Yeni Nesil BIOS)

Buradan “Advanced” yani gelişmişe tıklıyoruz…. (Resim 2 – Gelişmiş)

Resim 2 – Gelişmiş

“Advanced” yani gelişmişe tıkladıktan sonra karşımıza çıkan seçeneklerden “CPU Configuration” yani CPU(işlemci) ayarlarına tıklıyoruz… (Resim 3 – CPU Configuration)

Resim 3 – CPU Configuration

Burada “Intel Virtualization Technology” yani intel sanallaştırma teknolojisi “Disabled” yani etkin değil ise “Enabled” etkin hale getirelim… (Resim 4 – Intel Virtualization Technology)

Resim 4 – Intel Virtualization Technology

Peki artık Intel Virtualization Technology > Enabled yani “etkin” olsun dedik.(Resim 5 – Intel Virtualization Technology > Enabled)

Resim 5 – Intel Virtualization Technology > Enabled

Eğer BlueStacks, NoxPlayer vb.. bir emulatör kullancaksanız Resim 8 – Kaydet ve Yeniden Başlat’tan devam edin. Fakat bilgisayarınıza bir VMware, VirtualBox veya Hyper-V gibi bir sanal makine kurup farklı bir işletim sistemi kullanacaksanız.. Örneğin MacOS X gibi… “ESC” ile bir üst menüye dönün ve oradan “System Agent(SA) Configuration” tıklayın…(Resim 6 – System Agent(SA) Configuration)

Resim 6 – System Agent(SA) Configuration

Burada hassas sanallaştırma yani “VT-d” ayarını etkinleştirmeniz yani “Enabled” yapmanız gereklidir. (Resim 7 – Hassas Sanallaştırma VT-d) Bu özellik yeni nesil BIOS’lar ile gelmiştir…

Resim 7 – Hassas Sanallaştırma VT-d

Evet şimdi sıra geldi yaptığımız işlemleri kaydetmeye ve bilgisayrımızı yeniden başlatmaya. Faremiz ile “Exit” yani çıkışa tıklıyor ve “Save and Reset” yani Kaydet ve Yeniden başlat seçeneğine tıklıyoruz veya “Enter” ile seçiyoruz.(Resim 8 – Kaydet ve Yeniden Başlat)

Resim 8 – Kaydet ve Yeniden Başlat

Burada bir onay penceresi çıkar ise yaptığımız değişiklikleri onaylamamız için “Evet” veya “Yes” deyip onaylamamız yeterli… Artık bilgisayarımızda sanallaştırma teknolojimiz açık ve kullanımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir