Servis Sağlayıcınıza göre Modem(Router) Arayüz Girişi ve Kablosuz Bağlantı(Wifi) Şifresi Değiştirme

Merhaba Arkadaşlar,

Çeşitli sebeplerden dolayı Modem(Router) arayüzüne girmek isteyebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınıza ve modem markanıza göre modemlerin varsayılan kullanıcı adı ve şifresi değişkenlik gösterebilir.Peki ne sebep olabilir ki modem arayüzünü görmek isteyim veya ya yanlış bir şey yaparsam internetim giderse diye kendi kendinize soruyorsunuzdur. Evet haklı olduğunuz noktalar da var fakat Wifi şifremi artık herkes biliyorsa, komşular da benim intetimi kullanıyorsa.. yoğunluktan dolayı internetim kopuyor ise veya benim internetime kaç cihaz bağlı görmek istiyor isem… evet işte şimdi şart oldu değiştirmem..

Modem arayüzüne girmek için IP adresleri: 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 192.168.0.1 olabilir. Varsayılan kullanıcı adı ve şifreler aşağıdaki gibidir.

TürkTelekom – TTNET ise internetiniz. Kullanıcı Adınız: admin Şifreniz: ttnet veya turktelekom

Turkcell – SuperOnline ise Kullanıcı Adınız: admin Şifreniz: admin veya superonline veya şifre bölümüne bir şey yazmayın.

UyduNet – Turksat KabloTV – Kullanıcı Adı: admin Şifresi: password

Zyxel modemlerde Kulanıcı Adı: admin Şifre: 1234

Pekala korkularımızı yenip hadi bakalım. Öncelikle bir Web tarayıcısı(WebBrowser) açıyoruz (Resim1). Sonrasında adres çubuğuna modem DHCP – local IP adresimizi yazıyoruz. Mesela Ben Türkcell SuperOnline Kullanıyorum ve Modem local IP adresim 192.168.1.1

Resim 1 – WebTarayıcısı adres çubuğu

IP adresimi adres çubuğuna yazdıktan sonra “enter” ile git diyorum ve karşıma kullanıcı adı şifre ekranım geliyor(Resim 2).

Resim 2 – Kullanıcı adı şifre bölümü

İlgili kullanıcı adımı ve şifremi giriyorum. Oturum aç veya “enter” ile devam ediyorum. An itibari ile modem arayüzüm ve karşımda ana ekranım(Resim 3). Burada Modem IP adresimi, fiziksel mac adresimi, internet servis sağlayıcımın verdiği kullanıcı adımı ve daha bir çok bilgiyi görebiliyorum. Aynı şekilde kablolu ve kablosuz olarak modemime bağlı cihazları da görebiliyorum. Bu cihazları ayrıntılı olarak görmek istersem “Bağlı Cihazlar” bölümüne tıklamam yeterli olacaktır.

Resim 3 – Turkcell Superonline Modem Arayüzü

Şimdi benim ihtiyacım yok ama siz baktınız bir sürü cihaz bağlı bazılarının isimlerini bile bilmiyorsunuz. Kısacası internetinizi sömürenler var. Wifi şifresini belki adınızı değiştirmeniz fena olmaz. Bunun için yerel ağ sekmesine tıkayın ve soldaki menüden kablosuz ağ ayarlarına tıklayan açılan sayfadan kablosuz adınızı ve şifrenizi değiştirin kaydet diyin.

Resim 4 – Kablosuz Ağ Ayarları

Not: Bu işlemi kablosuz ağınıza bağlıyken yapıyorsanız bağlantınız kopacaktır. Panik yapmayın yeni kablosuz adınızı bulun ve yeni şifreniz ile bağlanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir