Type-C nedir? Ne işe yarar? Getirdiği yenilikler nelerdir?

Merhaba arkadaşlar USB 3.1 Gen 2’nin Type-C giriş/çıkış(I/O) inceledim. Bu inceleme sonrası elimdeki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

TYPE-C Telefon yuvası
Type-C – USB Flash Disk

Yeni USB teknolojisi USB 3.0 yapımcıları Promoter Group tarafından 2016 yılında geliştirilmiştir. Günümüzde giderek yaygınlaşan bu teknolojiyi artık yeni nesil masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve mobil yani akıllı telefonların ve tabletlerin şarz veya USB girişlerinde görmek ve kullanmak mümkün hale geldi. İlerleyen süreçlerde TV, Yazıcı hatta tüm elektronik ve dijital ürünlerde görmek mümkün hale gelecek.

Öncelikle geçmişten günümüze gelecek olursak günümüzde de en yaygın USB girişi 2.0’dır. Her masaüstü veya dizüstü bilgisayarda, tablette, fotoğraf makinesinde, GoPro’larda, yazıcılarımızda, taşınabilir disklerde, evde televizyonlarımıza taktığımız DigiTürk, KabloTV, Uydu alıcılarında hatta mini uydu alıcılarında ve hatta ve hatta telefonumuzu şarza taktığımız kablo bile USB 2.0 ve türevleri olan Type-A, Type-B, Mini-B ve Micro-B vb. girişlerdir. Yani USB 2.0 bir çok farklı çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Buda her bir cihazın aynı standartlarda farklı girişlere sahip kendine özel kablosu olabilir demektir.

Yakın bir geçmişte artık USB 2.0 lardan çok USB 3.0 girişler ile karşılaşmaya başladık yeni üretilen cihazların artık illaki en az bir girişi USB 3.0 dı. USB 2.0 dan ayırt etmek kolaydı Çünkü genel olarak tüm USB 2.0 girişleri siyah veya beyaz renkteydi fakat 3.0 girişleri çoğunlukla mavi renkte nadiren siyah veya kırmızı renkte karşımıza çıkıyordu. Eğer ki karşımıza 2.0 gibi siyah bir renkte çıkıyorsa USB 3.0 illaki yanında SS(SuperSpeed) yazacaktır.

USB 2.0’lar hız olarak teoride 480Mbps lere ulaşabilir. Buda yaklaşık 35-40MB saniyedeki dosya aktarım hızı demektir. Hi-Speed(Yüksek hız) olarak tanımlanmıştır.

USB 3.0’larda ise Super Speed(Super Hız) olarak tanımlanmıştır. 5Gbps ulaşabileceği teorideki hızıdır. Bu da saniyede 300MB’a yakın bir dosya aktarımı sağlamaktadır. USB 3.1 Gen 1(İlk nesil) USB 3.0’ın diğer adıdır.

USB 3.1 Gen2(2. nesil) USB 3.0 ların 2 katı hıza sahiptir. Bu girişin en büyük özelliği bizi tek kablo devri ile yani Type-C ile tanıştırmasıdır. Type-C USB 3.1 Gen 2(ikinci nesil)’nin Tüm cihazlar için ortak kullanım sağlayan kablo girişi ve çıkışı olarak karşımıza çıkar.

Tabi ki daha Type-C portumuz çok çok yagın olmadığından genellikle yanında bir Standart Type-A portu ile beraber sunuluyor. Örnek vermek gerekirse. (Resim 1 USB Ports) yaygınlaştıkça tek port tek kablo cihazlarımızda sunulacaktır…

Resim 1 USB Ports

Peki nedir bu Type-C giriş çıkışının(I/O) avantajları?

Öncelikle değinmeden edemeyeceğim bir konu ki yazıcıya ayrı, taşınabilir diske ayrı, telefon şarzına ayrı, kısacası USB 2.0 daki gibi her bir cihaza farklı tipte giriş/çıkış kablosu devrini ortadan kaldırmak ile kalmayan bu teknoloji aynı zamanda 24 pinli bir yapıya sahip olduğundan ses ve görüntü aktarımı da yaptığından HDMI, DV-I, DisplayPort gibi yüksek kalite ses ve görüntü aktarımı yapan kabloların da yerini almaktadır. Kısacası Type-C tek kablo devrimini başlatmıştır.

Type-C’nin en büyük avantajlarından birisi de giriş veya çıkışında ters veya düz diye bir kavram olmamasıdır. Doğrudan takılabilen bu kabloda USB’lerin geçmişten günümüze takarken ters mi takıyorum? düz mü taktım? zorlama, girişleri bozma gibi… teferruatlı sıkıntılardan bizleri kurtarıyor.

Type-C farklı kabloları standartlaştıracağından dizüstü bilgisayarınızı şarz ettiğiniz kablo ile cep telefonunuzu da şarz edebileceksiniz.

Şöylede bir gerçek var yakındır ki 2020 yılına gireceğiz 4 yılda aman aman çok da ilerleyemedi bu yaygınlaşma… Bakalım gelecek yıllar neler gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir