VirtualBox Sanal Makine İndirme, Oluşturma ve Linux Ubuntu Kurulumu Ayrıntılı Anlatımı

Merhaba arkadaşlar,

Oracle VM VirtualBox İndirme / Download

Oracle VM Virtual Box sanal makinesini indirmek için, bir İnternet tarayıcı (WebBrowser(GoogleChrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge vs.. ))’nızdan arama motorunuza “virtualBox” yazarak arayın veya adres çubuğunuza https://www.virtualbox.org yazarak Oracle resmi websitesinden indiriniz.

Resim 1 – Google ile arama

VirtualBox anasayfasında Download VirtualBox düğmesine tıklayın(Resim2)

Resim 1 – İndirmek için Tıkla

Açılan sayfada VirtualBox’ın versiyonlarını görmekteyiz. En üsteki versiyonu güncel versiyonudur ve çeşitli işletim sistemlerine göre uyumlu kurulum dosyaları görünmektedir. Ben bu kurulumu Windows işletim sistemine göre anlattım fakat diğer işletim sistemlerinde de adımlar aynıdır. (Resim 3)

Resim 3 – Uygun İşletim seçimi

İşletim sisteminize uygun seçime tıkladığınızda indirme işlemi başlayacaktır.(Resim 4)

Resim 4 – Kurulum dosyası indiriliyor

İndirme tamamlandığında …/indirilenler veya …/download klasörünüz de kurulum(setup) dosyanızı görebilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox Yükleme

Resim 5 – Yükleme(Setup) dosyamız

Kuruluma başlamadan önce kesinlikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bios’a girerek bilgisayarınızın Virtualization(Sanallaştırma) açık(Enabled) mı kontrol edin değil ise açın.

Sonrasında kuruluma geçebiliriz. Kurulum simgesine sağ tuş tıklayarak Yönetici olarak çalıştırın(kurulum esnasında sorun yaşamamak için..)

Açılan pencerede Next ile devam ediyoruz(Resim 6)

Resim 6 – Next ile Devam

Ardından açılan pencere (Resim7) Oracle VM VirtualBox sanal makinemizin nereye kurulacağıdır. Varsayılan(Default) olarak işletim sistemimizin bulunduğu dizine kurulur isterseniz buradan “Browse” diyerek yükleneceği dizini değiştirebilirsiniz. Sonrasında “Next” ile devam edelim…

Resim 7 – Dizin ve dosya seçimi

Açılan penceremiz (Resim 8) Kısayol oluşturulsunmu hızlı başlata eklensinmi gibi soruların olduğu sayfamız isteğe bağlı kurucuklardaki tikleri kaldırın veya olduğu gibi bırakıp “Next” diyin size kalmış…

Resim 8

Oracle VM VirtualBox çeşitli ağ kartları ve modları sağlamaktadır. Burada sanal ağ kartlarından yararlanmak ve çeşitli modlarını kullanmak için Yes seçeneğini seçerek kurulumuna onay veriyoruz(Resim 9)

Resim 9 – Ağ kartı oluşturma uyarısı

Sonunda Instal(Yükle) diyerek yükleme işlemine başlıyoruz.

Resim 10 – Yükleme zamanı

Yükleme ilerleme durumunda yükleme devam ederken bazı aygıt yükleme istekleri pencereleri karşımıza çıkacaktır bu pencerelere “Yükle” diyerek devam ediyoruz. (Resim 11 ve 12)

Resim 11
Resim 12
Resim 13 – Yükleme bitti

Evet Arkadaşlar sonunda(Resim 13) “Finish” diyerek yüklememizi bitiriyoruz ve tikli olan kutucuk sayesinde VM VirtualBoxımız açılıyor.(Resim 14)

Sanal Makine Oluşturma

Resim 14

Evet Taze kurduğumuz programımızdan “Yeni”(Resim 14) veya Dosya Menüsünden “Yeni”(Resim14) diyerek bir sanal makine oluşturalım. (Resim15)

Resim 15 – Sanal makine Kurulumu

İlk olarak makinemizin Adını, kuracağımız işletim sisteminin türünü ve sürümünü seçiyoruz.(Resim15) Ardından “İleri” dedikten sonra Ram miktarını seçiyoruz. Size Tavsiyem 16GB raminiz varsa 4 seçin, 8gb ram iniz var ise maksimum 3GB seçiniz… Tabi bu tavsiyem sanal makinenizi ne amaçla kullanacağınıza göre değişebilir.. (Resim16) “İleri” diyerek ilerleyelim…

Resim 16 – Ram seçim ekranı

Evet sıradaki adımımız sanal bir sabit disk oluşturmakta(Resim 17). Ayrıyeten daha önceden zaten sanal bir sabit diskimiz var ise ve onu kullanacaksak bu ekrandan ilgili sabit diski seçebiliriz. Tabi ki biz ilk kez kurulum yaptığımızdan bizim sanal bir sabit diskimiz bulunmamaktadır. “Oluştur” ile işlemimize devam ediyoruz…

Resim 17 – Sanal HDD oluştuma

Diskimizin türünü seçiyoruz(Resim 18) Disk türünü seçerken dikkat etmemiz gereken oluşturacağımız diski VirtualBoxtan başka bir sanal makine programı kullanacakmı kullanmayacakmı Resm 18 deki 3 seçenekten ilki VirtualBox özel diskidir ve Hyper-V VMware gibi sanal makinelerde kullanılmaz.

Resim 18

Oluşturacağımızın diskin boyutunun sabit bir değer mi yoksa dinamik yani değişebilir bir değer mi olacağını buradan seçiyoruz.(Resim 19) Sabit değer seçmemiz durumunda bir boyut belirleriz, değişken seçmemiz durumunda ise disk kapasitesi içindeki dosya boyutu ile orantılı artmakta veya azalmaktadır. Ben burada değişken olarak belirledim ve “Next” diyerek devam ettim. Sonuçta gereksiz yere disk alanımdan harcamama gerek yok.

Resim 19

Sabit diskime başlangıç olarak bir işletim sistemi ve gerekli dosyalarını kuracak kadar bir boyut veriyorum.(Resim 20) Sonrasında değişken bir disk oluşturduğum için ihtiyaca göre disk boyutum artacaktır… Şimdi Oluştur diyelim.

Resim 20 – Disk Boyutu

Evet artık sanal makinem hazır (Resim 21) Şimdi başlat diyip sanal makinemin ilk açılışını görmek istiyorum.

Resim 21

İşletim Sistemi Yükleme(Ubuntu GUI)

Açılan sanal makinemde bir işletim sistemi yüklü olmadığından başlangıç diskini seçme ekranı karşılıyor. (Resim 22)

Resim 22’deki klasör işaretine tıklıyarak bilgisayarımdaki Ubuntu işletim sistemi ISO(Resim 23) dosyamı seçerek…

Resim 23

Linux Ubuntu kurulumuna başlıyorum.(Resim 24)

Resim 24

Ubuntu işletim sistemini kurmanın ilk adımı olan dil seçimi beni karşılıyor.

Resim 25

Türkçe dilini seçip Ubuntuyu kur diyorum. (Resim 26)

Resim 26

Açılan pencerede ilgili güncellemeleri ve gerekli programları kurması için onay verdikten sonra “Devam et” düğmesine tıklıyorum. (Resim 27)

Resim 27

Oluşturduğum diske biçimlendirme(format) ve kurulum işlemi için (Resim28) ilgili seçeneği seçip “Şimdi Yükle” diyorum.

Resim 28

Açılan pencerede “Devam Et” diyerek kuruluma devam ediyorum.(Resim29)

Resim 29

Sıra geldi şehrimizi seçmeye ve “Devam Et” (Resim30)

Resim 30

Klavyemizi seçiyoruz ve “Devam Et” diyoruz.

Resim 31

Ad, Bilgisayar adı, Kullanıcı adı ve parolası gibi bilgilerimizi giriyor ve “Devam Et” diyoruz. (Not: Kullanıcı adı ve Şifremiz Administratordür)(Resim32)

Resim 32

Kurulum ilerleme durumu (Resim 33)

Resim 33

Bitti sayılır “Şimdi yeniden başlat” ile sanal makinemizi yeniden başlatıyoruz.(Resim 34)

Resim 34

Sanal makinemiz yeniden başladı ve işletim sisemimiz olan Ubuntumuz kullanıma hazır. Şimdi Yönetici kullanıcı adımız ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.(Resim 35)

Resim 35

Bitti.. sonunda ilk Sanal makinemizi Oracle VM VirtualBox ile oluşturduk ve içine bir işletim sistemi Linux Ubuntu GUI(grafik arayüzü) işletim sistemini yükledik ve şimdi kullanıma hazır.( Resim 36 )

Resim 36

İyi kullanımlar dilerim.

Not: Anlatım fazla ayrıntılı olabilir fakat hiç bilmeyen birine anlattığımı varsaydım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir